Postavenie študovaného záhradného architekta v biznise

Už pár rokov sa aktívne venujeme, resp. pokúšame uživiť v brandži zvanej záhradná a krajinná architektúra. Počas týchto rokov sme pochopili, že robiť funkčný a pekný záhradný dizajn a ešte sa s ním aj uživiť, je na Slovensku drina…

a to z viacerých dôvodov:

  • Nájsť klienta ochotného počúvať naše rady a nápady, akceptovať návrh záhrady bez zbytočných zásahov, a potom tieto myšlienky zhmotnené na papieri aj zafinancovať, je utópia.
  • Do remesla nám fušujú záhradníci= „dizajnéri obvodovej vlny“, stavbári a vlastne ktokoľvek, kto si na živnostenskom úrade vybaví voľnú živnosť na realizáciu a údržbu sadových úprav. Títo realizátori na založenie záhrady nepotrebujú návrh, v najhoršom prípade Vám za 2 hodiny naskicujú záhradu. Túto skicu= „projekt“ by ste ste mali brať ako tovar 2 v jednom. Chceme tým povedať že tento „ projekt“ máte zdarma, ak Vám „projektant skice“ záhradu aj zrealizuje. V konečnom dôsledku sa pri realizácii od „skice“ aj tak upustí a v záhradníctve sa nakúpi štýlom „čo záhradníctvo dalo“ s cieľom nasadiť čo najviac drevín. Problém s prehustením za pár rokov vyrieši prerezávkou a kompletnou údržbou, na ktorej dotyčná firma zas len zarobí…
  • Fenomén obvodovej vlny (sadovnícka úprava situovaná po obvode pozemku v tvare vlny). Lacná zahradnícka úprava bez akejkoľvek štipky nápadu a originality doplnená v strede o monokultúrny pokladaný trávnik. Vďaka tomuto záhradnému štýlu ľudia nepotrebujú záhradného architekta, na založenie takejto záhrady stačia aj hore spomenutí živnostníci.
  • Novinkou posledného roku je používať namiesto doteraz preferovanej kôry kameň. Vegetačné plochy sa tak „ukameňujú“ pod riečny štrk. Čo na tom, že rastliny v takomto prostredí trpia, nevadí firma vymení a zarobí. Na takúto úpravu taktiež nie je potrebný architekt, ten by takýto návrh len zavrhol. Navyše sa neberie ohľad na životné prostredie. S použitím herbicídov ide všetká burina preč. Čo na tom, že sa znečisťujú spodné vody, ktoré mi pijeme, čo na tom, že naše deti sú takto vystavené jedom. Logika a zdravý rozum sa tu zastavuje. Naviac sa nám „páči“ kombinácia farebných štrkových plôch ako obrazu od nejakého maliara – bez ladu a skladu. Za chvíľu tadiaľ prejde pes, či dieťa a je z toho Mach a uľa.

 

Desať dôvodov prečo si teda dať spraviť návrh u záhradného architekta a míňať peniažky za papierový projekt záhrady:

  1. Záhradný architekt dá Vašej záhrade myšlienku, zasadenú do vhodného záhradného štýlu
  2. Dom a záhrada budú tvoriť ucelenú hmotu. Navrhnutá kompozícia má prvky, ktoré majú svoju funkčnosť a zmysel.
  3. Záhradný architekt Vám ušetrí čas pri zakladaní záhrady štýlom „pokus – omyl“ a zachráni Vašu peňaženku pred výsadbou „čo záhradníctvo dalo“
  4. Návrh prispôsobí Vaším finančným možnostiam
  5. Váš dom so správne a originálne založenou záhradou stúpne na cene, v prípade predaja nehnuteľnosti.
  6. Správny záhradný architekt myslí ekologicky, namiesto monokultúrne trávnika Vás bude presviedčať vysiať si jedlý trávnik, do záhrady Vám navrhne v zahraničí už bežnú vec = „niečo pod zub“= v záhrade budú prevažovať namiesto okrasných, úžitkové dreviny a byliny pre zachovanie sebestačnosti domácnosti.
  7. Dobrý záhradný architekt nikdy nepoužije proti burine netkanú textíliu. Namiesto nej použije pôdopokryvné dreviny a byliny, ktoré pokryjú pôdu a nedajú burine šancu..
  8. Správny záhradný architekt Vám nikdy nenavrhne živý plot z tují. Má na to niekoľko dôvodov…ked´ na nejakého záhradného architekta narazíte, tak sa spýtajte prečo nie tuje. Ale dopredu upozorňujem, rezervujte si čas, táto debata nebude mať konca.
  9. Správny záhradný architekt Vám navrhne kvetinový záhon kvitnúci počas celého roka. Trvalky a okrasné trávy navrhne do kompaktných ucelených plôch a v žiadnom prípade nenavrhne letničku a trvalku ako opustenú soliteru v trávniku a v záhone.
  10. Kreatívny záhradný architekt obohatí Vašu záhradu o originálne konštrukčné a výtvarné doplnky…

 

A kedy záhradného architekta nebudete potrebovať? To bude vtedy, keď budete mať veľa času na študovanie odbornej literatúry a veľa veľa času na nakreslenie samotného návrhu a realizáciu.

 

zdielať:

Facebook
Twitter
Pinterest