Rozhovor o prírodných trvalkových záhonoch.
V tomto texte by sme chceli vysvetliť niečo málo o trvalkových záhonoch a o:
- tom prečo si založiť na záhrade prírodný trvalkový záhon
- jedlých trvalkách a bylinách
- trvalkách, bylinách, ktoré sa nepoužívajú v klasickom konvenčnom záhradníctve, a možno rastú aj v jarku pri Vašom dome
- tom ako si prilákať do záhrady užitočný hmyz a motýle…
- tom ako oživiť „upgradovať“ Vašu súčasnú záhradu prírodným trvalkovým záhonom, kvetinovou či motýliou lúkou
V súčasnej záhradnej tvorbe nám tieto prírodné kvetinové prvky chýbajú a preto sme sa rozhodli začať rekonštruovať, Vaše založené záhrady, oživiť ich a zmeniť pomocou kvetinových záhonov. Samozrejmosťou je aj navrhnutie a založenie prírodných prvkov (trvalkových záhonov, kvetinových lúk) na záhradách, ktoré na svoje založenie ešte len čakajú. Prídeme, pozrieme, zvážime pre a proti a nájdeme vhodné riešenie.
- Prečo si založiť na záhrade trvalkové záhony v prírodnom štýle:
(Lenka) Sú krásne celý rok a sú stále iné. Dokonca aj v zime majú svoje čaro odkvitnuté namrznuté súkvetia. Po dlhšej dobe sa sami zapoja do jednotného celku a nevyžadujú takmer žiadnu údržbu
(Zuzana) Dnešná doba, uponáhľaný životný štýl nám poskytuje len málo voľného času, na záhrade radšej oddychujeme ako pracujeme…..prírodné záhrady a divoké trvalkové záhony ponúkajú riešenie, menej práce na záhrade, úžitok a sebestačnosť. Na takto založenej záhrade budete pracovať max. 2 jarné dni, kvetinové záhony len prestriháte alebo pokosíte a po zvyšok roka sa o ostatné postará príroda
- Málinko o biodiverzite a nudnej súčasnej záhradnej uniformite:
(Lenka) Presne o to ide. Ak chceme mať záhradu ktorá sa postará sama o seba a nebude mať takmer žiadnych škodcov je prírodný trvalkový záhon to pravé. Biodiverzita je vlastne rôznorodosť, druhová pestrosť. Jedna rastlina podporuje druhú, poskytuje tieň, živiny tej druhej susedke, odpudzujú hmyz, resp. ho prilákajú. A presne opačne pôsobia jednodruhové spoločenstvá – monokultúry, tzn. Jednodruhové napríklad bežný trávnik. Tým, že tu chýba druhová pestrosť, tieto rastlinky sú náchylnejšie na choroby. Ak chceme mať pekný trávnik, musíme ho neustále kosiť, polievať, ale aj hnojiť a striekať. Ak ho nepostriekame, tak sa rozmnožia buriny. A prečo vlastne? Buriny vlastne zabezpečujú práve spomínanú druhovú pestrosť. V prírode to takto funguje, ona si to zariadi, aby prežila. A tak máme zrazu v tráve púpavu a bodliaky. Takto príroda bojuje proti nudnej ľudskej výsadbe. Ďalším príkladom sú tuje príp. iné ihličnany. Zelená je liečivá, to hej, ale na záhrade je to predsa nuda pozerať celý rok na to isté, no nie? Pri dynamických trvalkových záhonoch s celoročným farebným a štrukturálnym akcentom sa nudiť pohľadom určite nebudete. (akcent= prízvuk, dôraz)
(Zuzana) Prírodné záhrady sú miestom, ktoré zachovávajú biodiverzitu miesta, stačí si len založiť malú kvetinovú lúku 2x2m (u mňa by bolo to boli určite kamilky, nevädza a modrý ľan) a
o motýle nie je núdza. A je to zmena, koniec nudnej uniformity, ktorá nás v rámci súčasnej záhradnej tvorby obklopuje. Záhrady v štýle jeden strom, pár okrasných krov, trvalkový záhon založený len na farebnom letnom akcente, dominantný hráškovo zelený trávnik v strede pozemku je v zahraničí dávno zabudnutá vec. U nás žiaľ nie, keďže klasické konvenčné záhradníctva neponúkajú v rámci rastlinného sortimentu moc možností na zmenu. Len prednedávnom sa skončil tujový ošiaľ a nahradil ho BOOM levanduľový. Kam sa oko pozrie tam je levanduĽa a štrk (len tak na okraj…ten štrk namiesto kôry je strašný). A stačilo by tam málo v podobe pôdopokryvných trvaliek..a štrk je preč…
- proces tvorby trvalkového záhona
(Lenka) Pri vlastnom návrhu trvalkového záhona sa snažíme používať trvalky, byliny ktoré sú nenáročné na údržbu a vyzerajú atraktívne vo všetkých ročných obdobiach (farebná a tvarová -štrukturálna premenlivosť počas roka, dôraz na úžitkovosť). Druhovú rozmanitosť trvalkových záhonov volíme podľa daných klimatických podmienok záhrady, iný trvalkový záhon Vám navrhneme do tieňa, iný na podmáčanú pôdu, iné bude zloženie trvaliek na slnečnom stanovisku. Dôležitou súčasťou tvorby je obhliadka okolia pri Vašom dome. Po dôkladnom prieskume zistíme čo v okolí rastie, čomu sa darí, čomu sa treba vyhnúť….plus Vaše predstavy a túžby.
(Zuzana) Chceli by sme nadviazať na tvorbu krajinných architektov Pieta Oudolfa a Petry Pelz, ktorý sú majstrami v tvorbe extenzívnych prírodných trvalkových záhonov. Pod týmto pojmom si predstavte záhony trvaliek s minimálnou údržbou počas roka navrhnuté tak, aby sa minimalizovalo a pri suchomilných prérijných variantoch úplne vylúčilo polievanie. Údržba je založená len jarnom strihu suchých častí rastlín.
(Lenka) Aj obyčajným trvalkovým záhonov môžeme začať rekonštrukciu súčasnej záhrady. Určite ste uvažovali čo nové by ste na Vašej záhrade spravili, ako by ste ju oživili. Väčším trvalkovým záhonom dokážete na záhrade optické zázraky. Správne umiestnenie trvalkového záhona napríklad vedľa záhradného posedenia, úplne zmení pocit zo záhrady. Zrazu sa pozeráme na nový obraz, vnímame iné vône, iné výšky, farebnú premenlivosť. Predzáhradka s trvalkami s výtvarným prvkom je úplne niečo iné ako trávnik s postranným záhonom krov a kvietkov umiestnených sem tam (mám na mysli záhon v tvare slížika alebo obličky zamulčovaný kôrou, ktorá sa musí každoročne dopĺňať).
(Zuzana) U mňa proces je proces tvorby spojený s myšlienkou, mám rada konceptuálne umenie. Príklad…tak ako keď sme robili štúdiu prírodnej záhrady v Čuňove, strašne sa mi páčil taký kybernetický IT obrázok, boli na ňom čiernobiele obdĺžniky, menšie väčšie.. perspektívne rozhádzané v priestore…a mňa napadlo nenavrhnúť klientovi klasické vyvýšené drevené záhony s trvalkami a zeleninou, ale dať do priestoru farebné obdĺžnikové konštrukcie rôznej veľkosti ..a vysadiť tam divoké kvetinovo-zeleninové záhony..proste taká divočina stratená v čase a priestore
- Aký typ trvalkového záhona si vybrať:
(Zuzana) Na výber je viacero možností, pri extenzívnych trvalkových záhonoch je to napr. kvitnúca préria, trvalková zmes zložená s trvaliek, okrasných tráv, jarných cibuľovín. Druhové zloženie kvetov a tráv je inšpirované severoamerickou prériou, s dôrazom na farebnú pestrosť kvetov počas celého vegetačného obdobia a tvarových štruktúr mimo vegetácie. Vo svete „sú momentálne in“ jedlé trvalkové záhony zložené z druhov, ktoré sa dajú spracovať v kuchyni (list zvončeka karpatského nahradí šalát, listy rozchodníka chutia ako kaleráb, kvet jednodňovky= Hemerocallis sa dá variť). Alternatívy namiesto trávnika sú rôzne, kvetinové lúky, motýlie lúky, ľanová lúka, „trávnik z materinej dúšky“, kamilkový „trávnik“. Nesmieme zabudnúť na bylinkové a liečivé záhrady.
(Lenka) Veru, je tu veľa možností a kombinácii. Dôležité je, čo chceme záhonom dosiahnuť, kde ho umiestňujeme, koľko sa chceme o neho starať. Výzvou je trvalkový záhon do tieňa, ktorý v dnešnej dobe málokto navrhne inak ako mix heuchery a hosty. Zuzka veľa popísala, ja milujem hlavne slnečné xerofytné záhony ako robí Piet Oudolf.
- Ako ideálne opísať prírodný trvalkový záhon tak , aby ste si ho vedeli predstaviť:
(Lenka) Poviem ako si ho nepredstavujem. Nemala by to byť plocha okolo plota v tvare vlny, tzv. obvodová vlna zamulčovaná kôrou alebo zaštrkovaná a sem tam nejaká levanduľa, a sem tam nejaká iná trvalka. Sem-tam.. Totálna nuda a roky čakáte, že sa niečo zmení.Ja záhony trošku prepchávam, oni sa rýchlejšie zapoja a prispôsobia. Ale je to konkrétnom type. Musia to byť rastliny, ktoré spolu korešpondujú a prispôsobia sa jedna druhej.
(Zuzana) ja si prírodný trvalkový záhon predstavujem nasledovne, štvorcový pôdorys záhrady, ako v záhrade Plume vo Francúzsku. Druhové zloženie od jarných cibulovín, cez okrasné trávy. Z trvaliek je to hlavne Gaura, Echinacea, Linaria, Verbena plus niečo na zjedenie. Údržba záhrady v štýle na jar záhony pokosím a cez rok sa už nestarám. V prípade, že nemáte záhradu postačí aj veľká stará nádoba na balkóne osadená ako kvetinová lúka.
- Vysvetlenie pojmu jedlý trávnik
(Zuzana) sedmokrásky, púpava, ďatelinka… dávam slovo Lenke na tento problém je expert ona
(Lenka) Dcéra by povedala, že mladá ďatelinka je mňam, pripomína jej tvarom kyselky, ktoré ľúbime celá rodina. Jedlý trávnik je hlavne trávnik zložený z mnohých druhov tráv a iných bylín, ktoré sú jedlé. Nemusíme ich vôbec jesť, ale kľudne si môžeme pochutiť – pomaličky do šalátu po pár kusov. Hovorí sa, že na záhrade sa premnožia tie druhy tzv. burín, ktoré potrebujeme, aby sme sa vyliečili z nejakého neduhu, ktorý nás trápi alebo sú prevenciou pred niečim, čo by nás mohlo potencionálne postretnúť. Jedlý trávnik je hlavne iný ako trávnik bežne vysievaný, resp. kobercový anglický trávnik. Nehnojíme ho, nepolievame často a vlastne sa o neho nemusíme takmer vôbec starať. Kosíme ho podľa potreby. Anglický trávnik je bláznovstvo, aj keď ten koberček je fajn. Ale mne za tu námahu a ekologickú stopu nestojí.
- A nakoniec k tým trvalkám čo rastú u Vás v jarku za domom
(Zuzana) kostihoj lekársky sa u Vás určite nájde, ja si ho žiaľ musím kupovať, a čo taká šrucha, alebo koziabrada pórolistá a pridám aj bršlicu koziu nohu, poznáte tieto byliny??? Všetko jedlé trvalky.
(Lenka) Ja milujem zbehovec plazivý ako trvalku, je to aj univerzálna liečivka. Ale kvety sedmokrások sú veľmi zdravé – že vraj 10 kvetov dodá dennú dávku vápnika. Alebo zbehovec plazivý – liečivý a mladé listy do šalátu..
Tak to by bolo od nás všetko..
V prípade, že sa rozhodnete oživiť si záhradu prírodným trvalkovým záhonom a neviete ako na to kontaktujte nás, stretneme a spolu zmeníme Vašu záhradu
*zoznam jednotlivých druhových variantov nami navrhovaných prírodných trvalkových záhonov nájdete u nás na stránke.
Lenka a Zuzana